Temperatura barwowa, czyli co?
Zanim podejmie się decyzję o wyborze barwy światła do oświetlenia zewnętrznego, kluczowe jest zrozumienie, czym jest temperatura barwowa oraz jak jest ona definiowana. Temperatura barwowa światła mierzona jest w stopniach Kelwina (K). Stanowi ona miarę percepcyjnego ciepła lub chłodu emitowanego przez źródła światła, 
pozwalając określić barwę na skali od ciepłej (niższe wartości Kelwina) do zimnej (wyższe wartości Kelwina).

Jedną z metod zobrazowania różnic między barwami światła, jest przyrównanie jej z wykresem:

Na tej podstawie można wyróżnić 3 grupy barw światła, 
uwzględniając, że te wartości podane są w przybliżeniu:

grafika.webp
Barwa światła a lokalizacja oświetlenia
Zrozumienie temperatury barwowej światła jest kluczowe przy projektowaniu oświetlenia dla nowych inwestycji. Umożliwia świadomy wybór między światłem o cieplejszej barwie a tym o barwie bardziej neutralnej. Ma to wpływ na klimat, jaki światło wprowadza w otoczeniu, a także na takie kwestie jak efektywność pracy. Przyjmuje się, że tzw. ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi i wprowadza przyjemny nastrój, podczas gdy światło o neutralnej barwie może stymulować mózg do większej aktywności i lepszego skupienia.
Jakie temperatury barwowe są najczęściej wybierane?
W ROSA to klient decyduje o tym, jaką temperaturę barwową mają mieć wybrane przez niego oprawy, czy zestawy oświetleniowe. Najczęściej jednak klienci decydują się na oświetlenie o podanej temperaturze barwowej w zależności od lokalizacji inwestycji:
tabela 3.webp
Temperatury barwowe dostępne w ROSA
Przemyśleliśmy dobór temperatury barwowej światła, które proponujemy naszym klientom i oferujemy standardowo 4 warianty temperatury barwowej światła:

Przy niestandardowych rozwiązaniach istnieje również możliwość zamówienia opraw ze źródłami światła o innej temperaturze barwowej z zakresu 2200K, 3000K, 4500K, 5700K, 6500K. W razie wątpliwości nasi eksperci z chęcią udzielą wskazówek.
iskry.webp