Zasada naszego działania jest prosta – nie ma rzeczy  niemożliwych.
Wszystko da się zrobić, trzeba tylko chcieć.
To klient jest dla nas najważniejszy, a my jesteśmy od tego, żeby spełnić jego życzenia.
Działamy tak już od 25 lat…

Stanisław Rosa,
założyciel i prezes Zakładu Usługowego ROSA Sp. z o.o. w Tychach.A wszystko zaczęło się 1 marca 1992 roku….

Stanisław Rosa: „Porywałem się na duże ryzyko. Uczyliśmy się tego rynku od podstaw. Wtedy zatrudniłem siebie i jedną osobę, która uczyła się pracy na komputerze. Zaczynaliśmy od handlu. Kiedy już było nas dziesięciu, to znaczyło, że się rozwijamy. Mieliśmy "malucha", który służył do przewozu pracowników, ale też łopat, kilofów potrzebnych do kopania rowów pod słupy oświetleniowe. No i mieliśmy siedzibę - niewielkie wynajęte pomieszczenia w Lędzinach, nie bardzo reprezentacyjne”…

1992

Trudne początki

1 marca 1992 roku ROSA rozpoczęła działalność jako firma oferująca wyroby elektryczne oraz usługi, głownie na rzecz branży oświetlenia zewnętrznego. Początki były trudne ze względu na sezonowy charakter prac. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby montować oświetlenie zimą.  Powstało pytanie co robić w pozostałym okresie? Jak zapewnić ludziom pracę przez cały rok? Jak zarówno im, jak i firmie zagwarantować bezpieczeństwo? Załoga liczyła wtedy osiem osób.

Na rynku w tym czasie  były dostępne tyko słupy betonowe oraz słupy stalowe, malowane farbami na mokro.

Stanisław Rosa: „Przechodząc kiedyś ulicą Mikołowską w Mysłowicach zobaczyłem jak pracownicy montują ciepłociąg z rur preizolowanych. Była to stalowa rura zaizolowana pianką poliuretanową, a ta z kolei była zabezpieczona rurą z tworzywa.  Była to idealna technologia na estetyczny słup oświetleniowy, wytrzymały mechanicznie i odporny na korozję”…. 

 Stanisław Rosa we współpracy z naukowcami z Politechniki Śląskiej opracował technologię produkcji słupów oświetleniowych stalowych o zewnętrznej warstwie z tworzywa sztucznego.  Po roku ciężkiej pracy, wyrzeczeń i poświęceń – również finansowych, powstał pierwszy słup oświetleniowy odporny na niekorzystne działania atmosferyczne, był to słup „S-40” (bez wnęki) z układem ramion „3+1”, oprawami typu OdR z kloszami w kształcie kuli oraz fundamentem.

Jednym słowem – produkt kompletny.   

Pierwsze słupy oświetleniowe zostały zabudowane na rynku lokalnym w Lędzinach, Mysłowicach, Katowicach, Tychach oraz w pobliskich miejscowościach.

1995 - 1996

Nowe kontakty handlowe
Rosa nawiązuje nowe kontakty handlowe. To pomaga tworzyć nowe rozwiązania techniczne oraz produkty takie jak: złącza słupowe, oprawy parkowe, słupy typu „SP”, wysięgniki stalowe.

1997-1998

Rosa w strefie ekonomicznej

Firma coraz prężniej działa. Zaczyna brakować miejsca w wynajmowanych halach w Lędzinach. Zapada decyzja o budowie własnego obiektu na terenie strefy ekonomicznej. Polska Rosa znalazła się w gronie dużych, znanych i renomowanych firm. „Mrówka wśród gigantów” – mówili niektórzy… I tak na przełomie lat 1997/1998 r. na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Podstrefie Tyskiej na działce mierzącej 6600 metrów kwadratowych powstaje nowa hala produkcyjna o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Swoją działalność rozpoczyna Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego „ROSA” Stanisław Rosa. Pod koniec 1998 r. rusza pierwsza produkcja.

Stanisław Rosa: „Zabudowa linii technologicznej do produkcji słupów oświetleniowych z tworzywa sztucznego zajęła połowę hali produkcyjnej – druga jej połowa została pusta. Pojawiały się różne pomysły jak ją zagospodarować. Przewagę zyskał pomysł produkcji słupów, tylko w innej technologii. W tym czasie na rynku funkcjonowało już kilka firm produkujących słupy stalowe ocynkowane. Pomysłów na nową technologię było dużo, lecz każdy z nich miał istotne wady. Należało opracować nową technologię ich wytwarzania. Do współpracy zaprosiliśmy specjalistów z Politechniki Śląskiej. Pierwsze próby wykonywane na tokarce dawały zadawalające efekty. Postanowiliśmy zaprojektować maszynę sterowaną numerycznie do wyoblania stożków z rur cylindrycznych. Niestety, początki były trudne. Na nowej maszynie „nie chciały wychodzić” stożki – rury pękały wzdłuż i wszerz. Dopiero po kilku miesiącach prób, badań oraz po zmianach niektórych, wcześniejszych założeń, udało się osiągnąć oczekiwany efekt. Nie ukrywam, że mój upór też nie był bez znaczenia”...

2000

Własna myśl techniczna

W grudniu 2000 roku Rosa jako pierwsza firma w Polsce uruchamia produkcję aluminiowych słupów oświetleniowych. Co więcej,  to własna myśl techniczna, która zostaje opatentowana!

Nowy wyrób doskonale przyjmuje się na rynku, jednak ze względu na duże gabaryty, w krótkim czasie powierzchnia zakładu ZPSO ROSA okazuje się niewystarczająca. Część magazynowa zostaje przeniesiona w inne miejsce, a uzyskana w ten sposób przestrzeń – zostaje wykorzystana do zabudowy kolejnych maszyn.

2001

Rosa na targach w  kraju i na świecie

Rosa pojawia się na najważniejszych targach w kraju i za granicą - we Frankfurcie, w Moskwie, w Dubaju czy w Mediolanie. Krokiem milowym w pozyskaniu klientów zagranicznych był udział w Międzynarodowych Targach Oświetleniowych INTEL w Mediolanie w 2001r., gdzie zostały nawiązane pierwsze kontakty z międzynarodowym partnerem, które owocują do dziś. Od tego momentu ponad 40% produkcji Rosy to eksport nie tylko do krajów Europy, ale i świata.

2002-2003

Rozbudowa…

Dynamiczna produkcja i sprzedaż słupów oświetleniowych powoduje, że zaczyna brakować powierzchni magazynowych. Zapada decyzja o budowie trzeciego zakładu - Zakładu Usługowego „ROSA” Sp. z o.o., który zostaje otwarty we wrześniu 2002 r. Rozwiązuje to problem składowani i logistyki. Oprócz usług magazynowania firma zajmuje się zabezpieczeniem wyrobów przed uszkodzeniami mechanicznymi na czas ich transportu.

Rosa = jakość

Rok 2003 to czas poświęcony wdrożeniu w firmie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001-2000, który następnie został dostosowany do Normy PN-EN ISO 9001:2009.

2005

Rozwój

Powstaje spółka córka ROSA VOSTOK, która zajmuje się dystrybucją   produktów na rynki wschodnie.                                                          

2006

Nowa siedziba

Dynamiczny wzrost sprzedaży, wymusza podjęcie kolejnej, ważnej decyzji. Jej skutkiem jest wybudowanie nowej siedziby ZHU „ROSA” Sp. z o.o. w Tychach, w niedalekiej odległości od ZPSO „ROSA”. Oficjalne otwarcie miało miejsce 18 lutego 2006 r.

2007

Nowatorskie rozwiązania

W 2007 r. Rosa wprowadza do oferty nowatorskie rozwiązanie tzw. słup przegubowy typu SAL…M/P. 

Stanisław Rosa: „Słupy te, to idealne rozwiązanie dla  trudnych warunków terenowych, jak np. stoki narciarskie, obiekty sportowe, dworce kolejowe i inne miejsca, gdzie dojazd samochodu z podnośnikiem jest utrudniony lub niemożliwy. To jeden z tych produktów, gdzie istnieje możliwość złożenia słupa, co jest pomocne przy konserwacji oprawy oświetleniowej czy wymiany źródła światła”.

Projekt słupa SAL…M/P został zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP oraz jako wzór przemysłowy  w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualne (OHIM).

Innowacyjność i funkcjonalność tego rozwiązania została uhonorowana brązowym medalem podczas XX Międzynarodowych Targów Energetycznych ENERGETAB w Bielsku oraz  główną nagrodą podczas XV Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2007 w Warszawie.

2007-2008

Nowoczesna anodownia

Klienci coraz bardziej interesują się aluminiowymi słupami oświetleniowymi w wersji anodowanej.

Stanisław Rosa: To klient jest dla nas najważniejszy, a my jesteśmy od tego, żeby spełnić jego życzenia, dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działalności o usługę anodowania powierzchni aluminiowych.

W marcu 2007 r. rozpoczyna się budowa  anodowni - inwestycja powstaje na powierzchni 16 600 metrów kwadratowych.

Jest to jedna z najnowocześniejszych linii technologicznych w Europie środkowo-wschodniej.  Zastosowano w niej technologię interferencyjnego barwienia aluminium, co umożliwia barwienie aluminium o szerokiej palecie barw oraz pozwala anodować profile o długości do 10 metrów. Co ważne, proces jest w pełni zautomatyzowany. Anodowanie zabezpiecza przed korozją i zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, a zarazem nadaje dekoracyjnego charakteru.

10 unikatowych kolorów anodowania

2012

Bezpieczeństwo - priorytetem

Słupy aluminiowe są najczęściej wykorzystywane przy inwestycjach związanych z autostradami, obwodnicami, drogami szybkiego ruchu czy miejskimi ulicami. Rosa przykłada szczególną uwagę do tzw. biernego bezpieczeństwa naszych produktów. Patrząc na problem oddziaływania infrastruktury drogowej na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a przede wszystkim powstające dla człowieka zagrożenia, Rosa przeprowadziła badania swoich słupów aluminiowych w zakresie bezpieczeństwa biernego. Testy zderzeniowe zostały przeprowadzone w instytucie badawczym w Holandii zgodnie z warunkami określonymi w normie PN-EN 12767:2007 „Bierne bezpieczeństwo konstrukcji wsporczych dla urządzeń drogowych. Wymagania i metody badań.” W wyniku przeprowadzonych testów uzyskaliśmy Certyfikat Stałości Właściwości na słupy oświetleniowe aluminiowe w wysokościach od 2 do 12 m. Według wymagań normy EN 12767 słupy aluminiowe posiadają właściwości funkcjonalne w zakresie biernego bezpieczeństwa przy uderzeniu pojazdu klasyfikacji 100NE2. Oznacza to, że w przypadku zderzenia z takim słupem, minimalizuje się ryzyko utraty życia lub ciężkich obrażeń.

Współczesny rynek to technologia LED.

Stanisław Rosa: „Pierwsze 10-lecie firmy upłynęło pod znakiem produkcji na bazie wyrobów z tworzywa. Drugie to było aluminium. Trzecie to produkty ledowe, czyli nowe technologie oraz innowacyjność.

Do oferty produktowej zostaje dodana seria opraw LED wytwarzanych w technologii ROSA LED, która zapewnia klasę oszczędności A++. Diody LED są przyjazne środowisku. Nie emitują zarówno promieni UV, jak i promieniowania podczerwonego. Zużywają również mniej energii, powodując zmniejszenie emisji dwutlenku węgla powstającego w czasie wytarzania energii elektrycznej. Oprawy oświetlenia zewnętrznego wykonywane są z materiałów odnawialnych,  głównie aluminium,  które może być ponownie przetworzone. Produkty ROSA LED zgodne są z międzynarodowymi dyrektywami i normami spełniając wymagania Dyrektyw RoHS i Dyrektywy Reach.

Laboratorium

W 2012 roku powstaje laboratorium, które odgrywa kluczową rolę w działalności badawczo-rozwojowej firmy. Laboratorium pełni również funkcję kontroli jakości produkcji. Proces kontroli realizowany na każdym etapie produkcji zapewnia wysoką jakość dostarczanych przez Rosę produktów oraz gwarancję ich trwałości.

Stanisław Rosa: „Wysoka jakość naszych produktów jest dla nas najważniejsza.  Wszechstronność laboratorium umożliwia przeprowadzanie różnorodnych badań już na etapie projektowania nowych produktów. Pozwala to na szybkie i elastyczne reagowanie na potrzeby rynku oraz tworzenie nowatorskich rozwiązań oświetleniowych”.

2013

Do naszej oferty wprowadziliśmy nowe produkty oświetleniowe, które powstały przy współpracy z renomowanym włoskim biurem projektowym. Nowoczesny design produktów w połączeniu z innowacyjną technologią LED tworzą bardzo estetyczne oświetlenie przestrzeni miejskich. W serii promowanej pod hasłem „ELEGANCJA W MIEŚCIE” znalazły się: oprawa DROP LED oraz zestawy oświetleniowe DROP I LED, DROP II LED oraz FLEXI LED. Nowe produkty to przede wszystkim wysoka oszczędność energii, ekologiczne materiały oraz nowoczesny design.

2014

Do grona najlepiej zaprojektowanych produktów z całego świata dołączył zestaw oświetleniowy DROP I LED.

Naszym klientom oferujemy produkty łączące oryginalne wzornictwo z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi – podkreśla Stanisław Rosa, właściciel Grupy ROSA –Nagroda RedDot Design Award 2014 to dla nas wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ najwyższa jakość i unikalny charakter naszego produktu DROP I LED zostały potwierdzone przez międzynarodowe jury

2015

Najnowocześniejsze na świecie rozwiązania

Z roku na rok zwiększa się potencjał firmy.  W 2015 r. firma ZPSO ROSA uruchamia najnowocześniejszą na świecie  linię do produkcji słupów aluminiowych. Zastosowane w niej rozwiązania są chronione patentami. Całość procesu jest ściśle monitorowana, co gwarantuje powtarzalność i wysoką jakość finalnego produktu. Pełna automatyzacja procesu produkcji słupów aluminiowych  pozwala na maksymalne zwiększenie wydajności.  W ciągu jednej minuty Rosa jest w stanie wyprodukować 1 metr słupa aluminiowego!

2016

Rozwój, rozwój, rozwój…

Na początku roku do oferty zostaje wprowadzona seria ROSA EDGE. To produkty oświetlenia ulicznego i parkowego, które wyróżniają się nowoczesnym systemem podświetlenia krawędziowego. Technologia ta do tej pory wykorzystywana była przede wszystkim w IT i RTV. ZPSO ROSA jako pierwsza firma w branży zastosowała to rozwiązanie w oświetleniu ulicznym i parkowym. Podświetlanie krawędziowe w produktach ROSA EDGE polega na wprowadzeniu strumienia światła do krawędzi elementów świetlnych, które rozpraszają światło na zewnątrz. Przy wyłączonym źródle światła elementy te są krystalicznie przezroczyste, natomiast w trakcie pracy - światło jest równomiernie rozpraszane na całej powierzchni części świetlnych.